BREAKING NEWS: Asociația Partida Romilor Pro-Europa Comunicat de Presă 27.04.2025
Victor Bogdan, 28 aprilie 2025, Ora 09:44
- |
-
- Tweet

Partida Romilor îl susține pe Crin Antonescu la alegerile prezidențiale
Adunarea Generală a Asociației Partida Romilor Pro-Europa (APRPE) a decis, astăzi, să îl susțină pe Crin Antonescu la alegerile pentru funcția de președinte al României. Decizia a fost luată în unanimitate de către cei peste 350 de delegați din toată țara.
“Domnul Crin Antonescu este, în actuala conjuctură, cea mai bună opțiune politică pentru România. Candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR-Minorități, din care face parte și APRPE, are cea mai mare experiență politică din toți cei 11 candidați, lucru extrem de important, ce îl recomandă pentru a fi votat de toți romii din România. În actualul context politic, în care extremismul a luat amploare, în care anumiți candidați simpatizează cu acest curent periculos, domnul Crin Antonescu este garanția pentru drumul european al României”, a declarat deputatul Nicolae Păun, președintele APRPE.
La rândul său, candidatul Crin Antonescu a ținut să mulțumească membrilor APRPE, care au decis fără nicio abținere sau vot împotrivă să-l voteze pentru funcția de președinte al României. “Ceea ce faceți azi este mai mult decât un gest de prietenie, este un gest de încredere. E un semnal politic, un semnal electoral major. O asemenea decizie înseamnă pentru mine un semn de responsabilitate”, a declarat domnul Crin Antonescu.
Decizia luată azi de către Adunarea Generală a APRPE va fi transmisă tuturor filialelor din țară, care vor avea misiunea s-o pună în aplicare.
